Спільні заходи

Квітень 2021р.

Тема арттерапії: Плетемо фенічки.

План заняття.

1.      Знайомство з методикою.

2.      Терапевтичний вплив методики.

3.      Виконання плетіння.

4.      Рефлексія.



Березень 2021р.

Тема арттерапії: Малюнок кавою.

План заняття.

1.      Знайомство з методикою.

2.      Терапевтичний вплив методики.

3.      Виконання малюнка.

4.      Рефлексія.





Бінарний урок зі світової літератури (вчитель Ревчук В.П.)  в поєднанні з психологічною оцінкою (психолог школи Балюк І.Б.)

Тема уроку: Проблема метафоричного світобачення в оповіданні «Перевтілення». Символічність образного світу твору. Вплив Ф.Кафки на розвиток всесвітньої літератури.












Інтегрований урок: Зарубіжна література, музика,психологія.
  Спільна робота під час проведення уроку  вчителя світової літературиКондратюк В.І., вчителя музики 
Вовчка І.Т.  та психолога школи Балюк І Б.

Тема: Поль Верлен «Осіння пісня».

Навчальна частина уроку : психолога.
Щоразу дивуюся, наскільки складно перебудуватися з тепла на холод, щоразу думаю, як швидко настала осінь і що знову півроку погана погода. Щоразу осінь приходить несподівано, щоразу я не готова.
Осінь, звичайно ж, прекрасна, вона сповнена врожаєм, різнобарвними пейзажами, теплим пледом, смачною кавою і злегка тужливим настроєм. Мені здається цей смуток пасує осені, і їй можна пробачити цей емоційним спад. Але давайте з’ясуємо, що таке осіння хандра, і що з нею робити?

Меланхолія — важкий, похмурий, сумний настрій, сум, туга. Також психічний розлад, для якого характерні пригнічений стан, загальмованість думок, маячні ідеї.
І. Що таке осіння хандра, і як її відрізнити від депресії?
Хандра – це похмурий, тужливий настрій, томлива нудьга, трохи втоми, іноді й роздратованість. Але в нудьзі є дещо важливе, в ній є енергія, на відміну від її, так би мовити, сусідки, апатії.
Апатія – відсутність зовнішніх емоційних проявів, це байдужість і хронічна втома. У стані апатії немає сил на яскраві емоції: ні позитивні, ні негативні. І це вже тривожний знак.
Якщо апатія буде тривати більше двох тижнів, то вона запросто може перейти в депресію. А це вже не жарти.
НУДЬГА́ (гнітючий душевний стан, викликаний бездіяльністю, відсутністю розваг, відсутністю інтересу до навколишнього),НУДО́ТАпідсил. розм.,СКУ́КАрідше,НУДрозм.,НУДА́розм.,ЗАНУ́ДАпідсил. заст.,НУ́ДИмн., рідше;ХАНДРА́розм.,СПЛІНкнижн. заст. (нудьга, супроводжувана похмурим настроєм). Та тут можна вмерти з нудьги! Ані полювань, ані бенкетів, ані танків (З. Тулуб);Одно тільки дошкуляло замкненим серед стін людям - скука (Ю. Опільський); Було їй [Білочці]сказано: нікуди не втікать І панову хандру потроху розважать (Л. Глібов); Раптом усі відчули полегкість: сплін його високопревосходительства міг знайти розрядку (О. Полторацький). - Пор. Сум
Депресія – це психічний розлад, який характеризується «депресивною тріадою»: зниженням настрою, втратою здатності переживати радість (ангедонія), порушеннями мислення (негативні судження, песимістичний погляд на події і так далі), руховою загальмованістю. Їй властива повна відсутність сил взагалі на що-небудь.
Депресія — це дуже серйозно, вона визначається психіатром при належній психодіагностиці, а лікування відбувається на двох рівнях: фармакологічному та психотерапевтичному.
Якщо вам просто сумно, холодно і це все вас дратує, у вас постійна зміна настроїв, можуть бути головні болі, і взагалі хочеться відпочити, то у вас осіння хандра, з вами все в порядку.
ІІ. Причини осінньої хандри? 
Я виділяю три важливі причини, через які ми відчуваємо хандру.
1. Перепад температури
Перепад температури дає навантаження на організм не тільки у фізіологічному плані, але й психологічному. В наших широтах сезонні перепади температури — звична справа, тому цілком закономірно, що в такі періоди у нас нестабільний емоційний стан. Найбільше ми відчуваємо стрес навесні і восени, в цей час перепади зазвичай найсильніші. Тому осіння хандра це типово, потрібно просто зрозуміти, що з нею робити.
2. Завершення циклу року
Осінь — пора врожаїв, період підбиття підсумків, і звичайно, відпочинку або зміни діяльності. Саме такі асоціації у нас викликає осінь, саме так жили наші предки. Але зараз наша діяльність для багатьох людей набула іншої спрямованості, і ми відпочиваємо влітку, а восени беремося за нові проекти. Осінь зараз стала початком річного циклу. І це викликає когнітивний дисонанс у нас, тому що природа, залишилась колишньою. З перетворенням видів діяльності, осінь як приходила, так і приходить. І нагадує нам, що пора збирати врожай і підбивати підсумки, а ми до цього не готові, і вона нас застає зненацька. І, звичайно ж, ми нудьгуємо, це природно в такій ситуації.
3. Осінь нагадує нам про минучість усього та швидкоплинність.
Ще осінь дуже метафорична, вона нагадує нам старість, і тут діють ті ж закони. Чим менше було сенсу в нашому житті, чим менше ми самореалізувались, тим сильніше, гостріше ми будемо відчувати кризу виходу на пенсію. Осінь — це щорічна старість для кожного. А чим ближче старість, тим ближче смерть. Екзистенційний страх смерті втілюється в осені, і кожен рік ми його проживаємо.
ІІІ. Що робити з осінньою хандрою?
1. Прийняти той факт, що хандрити восени це нормально. Ми вже визначили фактори, з якими пов’язана хандра, і знаємо, що це абсолютно природний стан у таку пору року.
2. Не сприймати хандру як свого ворога, тобто не починати з нею боротися. Тому що борючись з хандрою, ви боритесь зі своїм емоційним станом, з собою. А з собою потрібно дружити, дбати, а не боротися. Коли ви боретесь з почуттями, вони залишаються з вами довше і довше, поки ви їх не проживете. І виходить замкнуте коло, чим більше ви намагаєтеся позбутися почуттів, тим довше вони залишаються з вами.
3. Прийняти той факт, що ви можете відчувати весь спектр почуттів, який пов’язаний з хандрою, це і втома, і роздратованість, і апатичність, і безпричинний смуток.
Щоб легше переносити осінню хандру потрібно навчитися визначати свої почуття, розуміти що вони хочуть нам сказати, приймати їх і відпускати далі.
4. Визначте, що це за почуття, назвіть їх. Прислухайтеся до себе і відчуйте своє тіло, на що схожі емоції, яким почуттям це може бути?
5. Оскільки хандра частина нас, і вона прийшла до нас не просто так в гості, а щось сказати важливе, потрібно зрозуміти, що саме вона в собі несе.
Ваші почуття хочуть сказати вам щось важливе, тому не потрібно від них тікати і швидко позбавлятися — від себе не втечеш, тому будьте сміливими і підіть на ризик, дізнайтеся про себе трохи більше, осіння хандра чудовий початок для цього.
Якщо подумки зробити це складно, напишіть лист.
1) Лист вашого почуття до вас, нехай воно розповість навіщо прийшло, що хоче вам розповісти.
2) Ваш лист до почуття, в якому ви можете поділитися, що вас турбує, коли ви перебуваєте в тому чи іншому стані.
Так можна листуватися з почуттями й іншими тривожними ситуаціями.
І пам’ятайте, лист написано – лист доставлено.
6. Тепер ви знаєте, що це за почуття, і що вони з собою несуть, і зауважте, тепер вони не здаються проблемою. Це просто частина вас, ось така сумна частина, але так теж буває. Це і є досвід проживання своїх почуттів, як бачите – нічого секретного і складного.
Все починається з того, що ви помічаєте якийсь стан, потім визначаєте його, називаєте, даєте собі побути в цьому почутті, приймаєте його і відпускаєте, тобто йдете далі у своїх справах.
Але як відпустити почуття? Коли ми починаємо жити більш усвідомлено і приймаємо рішення проживати свої почуття, то краще починати з маленьких ритуалів.
Просто взяти і відпустити почуття, сказавши “ну ок, я відчуваю гнів” — не вийде, гнів дуже сильне почуття. Для таких випадків потрібно якось висловити це почуття будь-яким соціально прийнятним способом, який вам подобається. Можете намалювати, заспівати, станцювати, можна помити підлогу або заварити собі чай.
Я вважаю, що творчий момент вираження своїх почуттів не залишається в рамок звичного мистецтва, малювання, співу, танців — це якось банально. Справжня творчість в повсякденному житті, в тому, як ви заварюєте собі чай вранці або варите каву, як ви їдете в громадському транспорті, у вашій роботі, у вечері, митті посуду, в усьому.
Все наше життя — це творчість, кожен новий крок, кожна дія наповнені творчістю, просто ми не помічаємо цього.













Немає коментарів:

Дописати коментар